کدخبر : 3609
جمعه 29 سپتامبر 2017 - 17:10
74 دیدگاه

ربط تعطيلي «تايني موويز» با سامانه وابسته با يک بانک از کجا نشأت گرفته؟ چرا کسي درباره سامانه منسوب به «ژن خوب» يا سامانه منسوب به يک ارگان ارزشي متمول چيزي نمي‌گويد؟

نمايش خانگي/محمد شاکری: وقتي عباس جعفري دولت‌آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران از دستگيري مديران بزرگ ترين سامانه عرضه دوبله فيلم و سريال خبر داد بسياري از رسانه‌ها اين خبر را کنار عدم به‌روزرساني سامانه‌اي به نام «تايني موويز» قرار داده و پرسشهايي جدي مبني بر دستگيري مديران اين سامانه طرح شد.

به گزارش سايت خبري-تحليلي «نمايش خانگي» فعاليت بيشتر از ۵ ساله اين سامانه و بخصوص اينکه خريد اشتراک در اين سامانه با ارائه شماره کارتهاي بانکي گردانندگان صورت مي‌گرفته پرسش بعدي را شکل داد و آن هم اينکه چرا دستگيري گردانندگان «تايني موويز» زودتر از اينها صورت نگرفت؟

پرسش سوم در راستاي پرسش دوم و در اين مسير شکل گرفته که آيا ميان راه اندازي سامانه‌هاي ويديوي درخواستي وابسته به برخي از نهادها و ارگانهاي متمول و عدم توانايي رقابت با «تايني موويز» عامل اين دستگيري بوده است؟

پرسش سوم هرچند منطقي مي‌نمايد اما عجيب آنجاست که اين پرسش، نه با مرور تمامي سامانه هاي ويديوي درخواستي که از «فيليمو» و «آيو» گرفته تا «لنز» و «آنتن» و «فام» و «شیما» و «تیوا» و «تیوی نت» را دربرمي‌گيرد و برخي از آنها منسوب به اپراتورهاي مهم تلفن همراه و از جمله «همراه اول» و «ايرانسل» هستند بلکه فقط با تمرکز با نام يکي از اين سامانه هاي يعني «آيو» طرح شده است!

اگر فضاي مجازي را در روزهاي اخير رصد کرده باشيم حتما با توئيتها و پستهاي طنازانه‌اي روبروييم که تعطيلي «تايني موويز» را کاملا به حضور «آيو» ربط داده اند!! در يکي از اين توئيتها آمده است: سه ماه پيش ازش تو يه مهموني پرسيديم کجايي؟ گفت آيو. گفتم چه خوب من اکانت تايني‌موويز دارم. گفت ميبندنش! الان رسيدم بهش!

در توئيتي ديگر ميخوانيم: آيو ميارن تا تايني‌موويز فيلتر بشه! رقابت نميکنن براي کيفيت بهتر و بجاش رقيبو حذف ميکنن.

از اين دست توئيتها و پستها فراوان در فضاي مجازي بازنشر شده که البته برخي از آنها حاوي واژه هاي توهين آميز هم ميشود. پرسش آنجاست که چرا از ميان اين همه سامانه ويديوي درخواستي که در يکي دو سال اخير فعاليت مي کنند همه براي گله‌گذاري به سمت «آيو» رفته اند!؟

اگر بخواهيم ريشه هاي شکل گيري سامانه «آيو» را مرور کنيم به يکي از هولدينگهاي بانک پاسارگاد مي‌رسيم.

بانک پاسارگاد پيشتر و در جريان حمايت از توليداتي همچون «طبقه حساس»، «جدایی…» «بهمن»، «من ديه گو مارادونا هستم»، «مرگ ماهی»، «ملبورن» و «زیر سقف دودی» که برخي از آنها مانند «طبقه حساس» و «جدایی» پرفروش بودند و برخي مانند «ديه گو…» شکست خورده مطلق اکران، هم در کانون توجه قرار گرفته بود.

اما آيا اين، دليلي منطقي بر آن است که ماجراي «تايني موويز» را به «آيو» نسبت دهند؟ چرا در غائله دستگيري گردانندگان تايني موويز همه اصرار عجيب و غريبي دارند بر اينکه سامانه وابسته به بانک پاسارگاد دليل اتفاق است؟ چرا؟ به دليل وابستگي اين سامانه؟

اگر اين طور باشد که به زحمت بتوانيم در ميان سامانه هاي ويديوي درخواستي پيش‌رو به سامانه مستقل برسيم چون نه تنها برخي از اين سامانه‌ها به اپراتورهاي مختلف تلفن همراه وابستگي دارند بلکه ردّپاي برخي از اين سامانه‌ها به مديران ساليان صداوسيما و حتي برخي سازمانهاي ارزشي فعال در توليدات ميلياردي مي‌رسد!!!

پس چرا کمتر توئيتي در اين باره نميخوانيم؟ مثلا چرا کسي نميپرسيد که آيا ممکن است سامانه وابسته به اپراتور منسوب به يک آقازاده سياسي مدعي «ژن خوب» براي باقي ماندن در دايره رقابت شرايط حذف «تايني موويز» را فراهم کرده باشد؟ یا چرا کسی پیرامون ربط این تعطیلی با سامانه منسوب به يک ارگان متمول که اخیرا به خاطر گافی بزرگ در عرضه کپی بلوری یک فیلم ارزشی حاشیه‌ساز شد حرفی نمی‌زند؟

اگر بخواهيم براساس کيفيت عرضه محصول هم به اظهارنظر بپردازيم ماجرا مشکوکتر می‌شود چون تقریبا رقابت چندانی لااقل به واسطه همپوشانی محصول بین آیو و تاینی‌موویز وجود نداشت. «آيو» سامانه ايست براي پخش آنلاين آثار مجاز و کاملا در تضاد با «تايني موويز» که اولا امکان دانلود را فراهم ميکرد و ثانيا همه جور فيلمي از مجاز تا غيرمجاز خارجی به صورت زیرنویس و اخیرا دوبله در آن وجود داشت.

پس چرا نوک اتهام به سمت «آيو» رفته و کسي از «لنز» و «فيليمو» و «فام» و «شیما» و… چيزي نمي‌گويد؟؟

Likesربط تعطيلي «تايني موويز» با سامانه وابسته با يک بانک از کجا نشأت گرفته؟ چرا کسي درباره سامانه منسوب به «ژن خوب» يا سامانه منسوب به يک ارگان ارزشي متمول چيزي نمي‌گويد؟(24)Dislikesربط تعطيلي «تايني موويز» با سامانه وابسته با يک بانک از کجا نشأت گرفته؟ چرا کسي درباره سامانه منسوب به «ژن خوب» يا سامانه منسوب به يک ارگان ارزشي متمول چيزي نمي‌گويد؟(8)
امتیاز:
(24) (8)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. من یکی از کسانی هستم که معتقدم یکی از دلایل کنار رفتن تاینی موویز ..خاک خوردن رسانه هایی همچون آیو هست ! چرا !؟ شما میگید تاینی و رسانه هایی شبیه آیو در تضاد هستند ! خب بخشیش بله ولی نه الآن که این رسانه ها در تلاشن سریال ها و فیلم های خارجی حتی سریالی مانند game of thrones را دبله و سانسور و پخش کنند و تبلیغات وسیعی در این رابطه انجام بدن ... و خب زمانی که سایت هایی مانند تاینی این سریال ها را به بدون حذفیات و گاهی با دوبله ی اختصاصی در اختیار ما قرار میدهند واقعا چه نیازی به این ها است ! و خب بعضی مسایل ارزشی هم میاد وسط و غیر قانونی بودن و در آمد زیاد این سایت و... و همه ی این ها دست به دست هم میده تا یه سایت خوب را کنار بکشن ... و یکی از تفریحای ما را بگیرن و خب تازگی نداره این موضوع گرفتن افراد یک سایت...

  Likes(212)Dislikes(7)
 2. اینا فکر کردن تاینی رو ببندن ما می ریم آیو ؟؟؟؟؟ عمرا!!!!!!!!!!!!!!!

  Likes(261)Dislikes(4)
  • نه تنها نباید آیو بریم بلکه هیچ سایت دولتی دیگه ای هم نباید بریم مثل همین لنز و فیلمیو و آنتن و ...اگه کمی غیرت داشته باشید و اعتراض و تحریم این سایت ها رو ادامه بدین قطعا موفق میشیم که تاینی رو برگردونیم

   Likes(172)Dislikes(3)
  • قرن ۲۱ رو هم به این لیست تحریم اضافه کنید

   Likes(53)Dislikes(2)
 3. من تازگیا اشتراک خریداری کردم حیف یعنی دیگه نمیشه فیلم دانلود کرد البته سایت الان بازه ولی دانلود نمی کنه .معلوم نیست مشکلش حل میشه یا نه؟

  Likes(63)Dislikes(1)
  • من واقعا نمیفهمم برای چی باید یک سایتی به این بزرگی.با اینهمه بازدهی عالی و طرفداریه مردم رو تعطیل کنن؟؟؟برای نفع خودشون؟اخه چقدر مگه میشه خودخواه بود.واقعا دیگه گندششو دارن در میارن. با یه دلیله مسخره که معلوم نیست از کجاشون در اوردن .دوبله ی فیلم و سریالهای مستهجن؟؟؟یکینیست بگه داداش اشتباه زدی تاینیو با برازرز اشتباه گرفتی.اخرش هم هیچی معلوم نمیشه.هر چیزهای خوب رو از بین میبرند چون توانایی رقابت باهاشون رو ندارن.

   Likes(109)Dislikes(0)