کدخبر : 11546
شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰:۰۳
فاقددیدگاه

علی سرتیپی مدیر فیلم‌نت بیان کرد: پلتفرم‌ها توانسته‌اند تا ۵۰درصد بیننده‌های ماهواره را کاهش دهند!/هم صداوسیما، هم وزارت ارشاد و هم پلتفرم‌ها می‌توانند کنار هم کار کنند/ساترا دیگر به‌دنبال تعطیلی پلتفرم‌ها نیست/صداوسیما تیزرهای سریال‌های پلتفرم‌ها را پخش کند

نمایش خانگی: علی سرتیپی، تهیه‌کننده سینما و رئیس‌هیات‌مدیره پلتفرم فیلم‌نت از تغییر رویکرد ساترا و حرکت به سمت ایجاب به جای حذف گفته است‌.

علی سرتیپی در گفتگو با روزنامه جام‌جم از لزوم هم‌افزایی صداوسیما، وزارت ارشاد و پلتفرم‌ها برای ارتقای کیفی سخن گفته است.

متن گفتگوی سرتیپی با روزنامه جام جم را بخوانید:

*تسهیل‌گری ساترا در رفع مشکلات و صدور مجوزها **حداقل در ماه‌های اخیر چطور پیش‌رفته‌ است؟ 
خیلی خوب پیش می‌رود؛ یعنی تعاملی که صورت گرفته در رابطه با کار خانم مرضیه برومند و سریال «آفتاب‌پرست» تعامل خوبی بوده و با ما تعامل داشتند و همکاری کردند. این حس که ساترا آمده و قرار است شرایط را به سمتی ببرد که پلتفرم‌ها تعطیل شوند یا سنگ‌اندازی شود به مقدار زیاد در شرایط کنونی نداریم.

*راجع به بحث‌هایی که بین ساترا و ارشاد طولانی شده و درباره اجماعی که این دو نهاد به آن رسیدند توضیح دهید.
**معتقدیم باید تنظیم‌گر باشد و قبول داریم باید خروجی را مورد بازبینی قرار دهیم. حدود ۳۸ – ۳۷ سال است که در کار تولید، پخش و اکران فیلم کار می‌کنم و شرایط را می‌دانم. انتظار داریم اندکی به این سه پلتفرم اعتماد شود و قطعا ما نگران خروجی‌مان هستیم و باید اعتماد شود به مسیری که تازه شروع کردیم و جلو می‌رویم و تجربه کسب می‌کنیم. وقتی اعتماد داشته باشند و مسأله اتحاد و تعامل باشد حل می‌شود و اگر اعتماد به وجود بیاید بزرگ‌ترین مشکلات حل می‌شود. این اعتقاد را داشته باشیم که پلتفرم‌ها باید باشند و کمک می‌کنند برای این‌که شرایطی به وجود بیاید تا روی قشری که شاید خیلی رسانه‌ملی را نمی‌بینند و به سمت‌وسوی ماهواره رفتند تاثیر بسیار مثبتی بگذارند و آمارهای مراکز نشان می‌دهد پلتفرم‌ها توانسته‌اند تا ۵۰درصد بیننده‌های این شبکه‌ها را کاهش دهند که می‌تواند اتفاق مثبتی باشد. به همین دلیل معتقدم به هر شکلی این باور وجود داشته باشد بقیه مسائل حل می‌شود. این پلتفرم‌ها باید حضور داشته باشند و قرار است اینها در چارچوب کار کنند و تعامل باشد. شاید در صداوسیما با توجه به ماهیتش این اتفاق نیفتد اما رویکردی که الان هست این حس ما را به‌شدت کم کرده و دارند به سمتی می‌روند که تعامل با ما به‌عنوان یک پلتفرم با تعامل کار صورت می‌گیرد و خیلی مشکل خاصی نداریم.

*در مورد تسهیل فعالیت‌های سکوی پخش چه پیشنهادی دارید؟ 
**اصلی‌ترین مسأله اعتماد  به پلتفرم‌هاست. این پلتفرم‌ها باید تعامل داشته باشند که یا به‌صورت مجانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و یا باید هزینه پرداخت شود و مردم انتخاب کنند و کسانی که کار و نظارت انجام می‌دهند این تفاوت را پذیرفته باشند وهر سه ارگان، یعنی هم صداوسیما، هم وزارت ارشاد و معاونت سینمایی و هم ساترا و پلتفرم‌ها می‌توانند در کنار هم به تولیدات خوب ایرانی خدمت کنند و به بازارهای جهانی بروند و در زمینه هزینه‌ها و … به همدیگر کمک کنند. از این دشمن بودن و اختلافات فقط دشمنان استفاده می‌کنند و به جریان تولید خدشه وارد می‌شود. اگر این سه مجموعه روند دیگری در پیش بگیرند می‌توانند کنار هم قرار بگیرند و در جهت تولیدات بهتر با هم همکاری و مردم را از فضاهای مجازی کثیف و ماهواره‌ها دور کنند بازار خوبی ایجاد کنند. با توجه به این‌که ما به لحاظ فرهنگی بسیار غنی هستیم می‌توانیم شرایطی را به وجود بیاوریم که از آن استفاده کنیم، برای کشور ارزآوری داشته باشیم و فرهنگ‌مان را منتقل کنیم.

*نسبت به عملکرد گذشته ساترا انتقادی دارید؟ 
**در رابطه با عملکرد گذشته ساترا انتقادات بسیار زیادی دارم. در رابطه با الماس قطعا یک روش و سیستم خیلی اشتباه بود و هیچ چیز مثبتی از این سیستم بیرون نیامد و نه‌تنها بیرون نیامد، بلکه چیزی نداشتند که چه می‌خواهند یا چه می‌کنند. در رابطه با ساترا آیین‌نامه یا قانونی نداشت که بدانیم و ارتباط‌برقرارکردن با مدیرانش برایمان بسیار سخت بود و نمی‌توانستیم ارتباط برقرار کنیم که این الان در ساترا وجود ندارد.

*اگر قرار باشد صداوسیما حامی پلتفرم‌ها باشد و نقش حمایتی خود را عملیاتی کند چه پیشنهادهایی دارید برای این‌که چنین اتفاقی عملیاتی گردد و کاملا احساس شود؟ 
**اصلی‌ترین مسأله اعتماد است و این است که از نقاط قوت مجموعه استفاده شود. همگرایی و کنار هم بودن پلتفرم‌ها و صداوسیما در معرفی کارها می‌تواند کمک‌کننده باشد. مثلا کمک کند که تیزر یک سریال پخش شود و شرایط را به سمتی ببرد که صداوسیما خریدار سریال‌های مجموعه‌ها باشد یا کمک‌های مالی بکند. اگر صداوسیما پذیرفته باشد که پلتفرم‌ها رقیبش نبودن و کنارش هستند می‌تواند به اینها کمک کند

 

Likesعلی سرتیپی مدیر فیلم‌نت بیان کرد: پلتفرم‌ها توانسته‌اند تا ۵۰درصد بیننده‌های ماهواره را کاهش دهند!/هم صداوسیما، هم وزارت ارشاد و هم پلتفرم‌ها می‌توانند کنار هم کار کنند/ساترا دیگر به‌دنبال تعطیلی پلتفرم‌ها نیست/صداوسیما تیزرهای سریال‌های پلتفرم‌ها را پخش کند(0)Dislikesعلی سرتیپی مدیر فیلم‌نت بیان کرد: پلتفرم‌ها توانسته‌اند تا ۵۰درصد بیننده‌های ماهواره را کاهش دهند!/هم صداوسیما، هم وزارت ارشاد و هم پلتفرم‌ها می‌توانند کنار هم کار کنند/ساترا دیگر به‌دنبال تعطیلی پلتفرم‌ها نیست/صداوسیما تیزرهای سریال‌های پلتفرم‌ها را پخش کند(0)
image_print
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
کامران قدکچیان کارگردان باسابقه متذکر شد: آنها که این روزها از نظارت ساترا می‌نالند چرا در زمان انحلال موسسه رسانه‌های تصویری در دولت اعتدال حرفی نزدند؟/واقعا عجیب بود که در دوران رونق شبکه خانگی، دولت اعتدال، موسسه رسانه های تصویری را منحل کرد!/اگر آن زمان به جای انحلال، موسسه را به یک وی‌او‌دی قدرتمند تبدیل می‌کردند نه نظارت ساترا مستولی می‌شد و نه سینماگران برجسته معطل مذاکره با یکی دو پلتفرم خاص می‌ماندند!
تایید طرح فیلمنامه چهل سریال نمایش خانگی در ساترا/از این چهل سریال، فقط یکی مجوز تولید گرفته!/شش سریال متعلق به تهیه‌کننده بخارست است/طرح دستیار سرتیپی هم تأیید شده!/حضور مدیر سابق تلویزیون در ۵ طرح!/تهیه‌کننده آقازاده و کارگردان دوران عاشقی هم تاییدیه گرفته‌اند!
تازه‌ترین اظهارات رئیس ساترا↵نگاه صداوسیما و ساترا نسبت به آثار و پلتفرم‌ها حمایتی است نه رقابتی!/تاکنون برای سیصد پلتفرم‌ مجوز صادر شده!/هم برای تولید و هم برای نمایش، مجوز صادر می‌کنیم!/عرضه فیلم و سریال خارجی بدون دریافت مجوز، تخلف است/ممیزی که قبلا بیرون و با دریافت هزینه انجام می‌شد الان رایگان انجام میشود!/برخی محصولات پلتفرم‌ها ممیزی ساترا را رد نکرده‌‌اند/به پلتفرم‌ها مهلتی داده شده تا مجوز ساترا را دریافت کنند
شفاف‌سازی معاون #ساترا درباره نامه منسوب به رئیس ساترا↵نامه‌نگاری رئیس، فقط ناظر به عملکرد یک پلتفرم خاص بوده!/فیلمنت و نماوا ارتباط سازنده با ساترا دارند!/نمی‌دانیم چرا فیلیمو اقدامات قانون گریزانه دارد؟/مهلتی به فیلیمو داده شده تا به قوانین احترام بگذارد وگرنه…
ارزیایی #علیرضا_رییسیان از اوضاع شبکه نمایش خانگی↵ پلتفرم‌هاي داخلي، راه اشتباه را طي کردند!/ نه سرمايه‌گذاري‌ درستي انجام دادند و نه محصول ارزنده‌ای تولید شد!/پلتفرم‌ها فقط هزينه‌هاي توليد را به‌شدت افزايش دادند!/آرشيو پلتفرم‌ها عموما ناقص است و كيفيت تصويري هم بد!/پلتفرم‌ها در نشیب قرار گرفته و خودشان هم ديگر نمي‌توانند ريخت و پاش مالي گذشته را داشته باشند!/پلتفرم‌ها حتي در دوره كرونا، باز مراجعه‌كننده زيادي نداشتند چون‌  سليقه‌هاي مختلف و متفاوت را پوشش نمي‌دانند!/ بسياري از كارهای پلتفرم‌ها شبيه سريال‌هايي بود كه از تلويزيون  پخش مي‌شد!/پلتفرم‌ها با انبوه بودجه، حتي نتوانستند بازيگر تربيت كنند!/ به يك‌باره مي‌ديديم همزمان در دو پلتفرم چند بازيگر در دو سريال بازي مي‌كنند و باز در تلويزيون هم همين بازيگران حضور داشتند!/اگر پلتفرم‌ها توانستند بيننده كمي به خود جذب كنند فقط به‌خاطر پوشش خانم‌ها و روابط کمی باز كاركترها بود!/شکست یعنی اینکه طبق آمار ساترا، مشترکان داخلی نت‌فلیکس چهار و نيم برابر مشترکان كل پلتفرم‌هاي داخلي است!/وقتي  پلتفرم‌هاي داخلي به شكل مشكوك فيلم‌ها و سريال‌هاي خارجي را دوبله در داخل پخش مي‌كنند، چرا بايد توقع داشته باشند محصولات آنها قاچاق نشود؟ /اگر تحريم‌ها حل شود، اين پلتفرم‌ها خسارت سنگيني براي پخش غيرقانوني فيلم‌ها بايد بپردازند!!/مسئولیت پلتفرم‌ها از ابتدا برای ارشاد بوددر!/متاسفانه در دوره مديريت آقايان صالحي و انتظامي كاملا با مسامحه و كوتاهي مديريت پلتفرم‌ها از وزارت ارشاد گرفته و به ساترا واگذار شد!!/خنده‌دار است پلتفرم‌هایی که در زمان انتقال زعامت به ساترا، مقاومتی نشان ندادند حالا از اوضاع گله دارند!/اشتباه ساترا اين است كه فكر مي‌كند اگر پلتفرم‌ها موفق باشند از مخاطبان تلويزيون كم مي‌شود!/آقایان بايد درک کنند سینما و شبکه خانگی و تلویزیون، مکمل همدیگر هستند و نه در برابر هم!/سينماي قوي است که پشتوانه تلويزيون قوي خواهد شد و يك تلويزيون قوي پشتوانه نمايش خانگي قوي!/تلویزیونی که نه برنامه‌هاي تحويل سال و نه سريال‌هاي نوروز و رمضانش بينندگان زيادي نداشتند، چگونه می‌خواهد شبکه خانگی را ارتقا دهد؟
دیدگاه شما