کدخبر : 9490
پنج‌شنبه 22 آوریل 2021 - 18:21
فاقددیدگاه

آقای افخمی! چرا این قدر ناشی؟؟

نمایش خانگی/امیررضا احمدی: اینکه کارگردانی باشی با کارنامه‌ای بلحاظ کمّی پرتعداد ولی حتی در انتخاب عنوان سریالت هم حرفه‌ای‌گری به خرج ندهی ناشی از چیست؟ ناشی از دوری چندساله از کارگردانی یا جدی نگرفتن مدیوم تلویزیون؟

به گزارش سایت نمایش خانگی، رمضان ۱۴۰۰ سریالی از شبکه اول سیما روی آنتن رفته با عنوان اولیه “دعوت نحس” و عنوان ثانویه “احضار”.

این سریال را علیرضا افخمی ساخته که سابقه فعالیت فراوان برای تلویزیون داشته و ازجمله سریالهایی مثل “او یک فرشته بود”، “تب سرد” و “پنج کیلومتر تا بهشت” را ساخته. پس چرا افخمی در انتخاب عنوان برای سریال جدیدش این گونه آماتور رفتار کرده؟

“احضار” نام سریالی هارور به کارگردانی رامین عباسی‌زاده بود که سه سال قبل از طریق گلرنگ‌رسانه و با همراهی سرورسانه پارسیان در شبکه خانگی عرضه شد.

جالب است که رامین عباسی‌زاده تهیه‌کننده شناخته‌شده‌ترین سریال علیرضا افخمی یعنی “او یک فرشته بود” هم بوده است! اینکه افخمی عنوان سریال خانگی مذکور را روی محصولش گذاشته چه معنا دارد؟

عنوان اولیه مجموعه افخمی “دعوت نحس” به‌خاطر شباهت با سری فیلم‌های آمریکایی “طالع نحس” رد شده ولی اینکه به جای عنوانی خاص و بدیع از عنوان سریال خانگی “احضار” برای سریال استفاده شود، جای سوال دارد؟

یعنی دست و بال سازندگان این سریال تلویزیونی تا آن حد بسته بوده که حتی یک‌ فرهنگ لغات فارسی جلوی رویشان نگذاشته‌اند تا عنوانی بدیع برای سریال پیدا کنند؟؟

پوستر سریال خانگی احضار

پوستر سریال خانگی احضار

اینکه در تمام ایام دوری از تلویزیون، زبان به انتقاد از کیفیت آثار بگشاییم و وقتی بودجه و امکانات در اختیار خودمان قرار می‌دهند تا سریال بسازیم حتی از انتخاب یک عنوان ویژه و متفاوت برای سریال عاجز باشیم حقیقتا شق‌القمر کرده‌ایم!

اگر در تمام زمان فیلمبرداری درباره ویژگی‌های ژانریک اثر، ادعامندانه حرف بزنیم ولی درعمل حتی از تصویرسازی رئال یک جلسه احضار ارواح یا تصویری کردن یک سکانس سقوط خودرو به دره، عاجز باشیم، می‌توانیم نام خود را کارگردان بگذاریم؟؟

آقای افخمی! خاطرات خوب مخاطبان از سریالهای پیشین را این گونه باشتاب، محو نکنید و اگر باز خواستید سریال بسازید قبل از هر چیز یک عنوان غیرکپی برایش برگزینید.

Likesآقای افخمی! چرا این قدر ناشی؟؟(0)Dislikesآقای افخمی! چرا این قدر ناشی؟؟(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
ادامه افعال تخیلی در “جزیره۱۳”!+عکس
واکنش سازندگان “مارال” به ساترا: آیا صدور بیانیه همزمان با صدور مجوز پخش برای سریال‌ها امری بدیهی و متداول است؟ یا استثنائاً برای سریال “جیران” استثناء قائل شده؟/ وقتی آیفیک و هفت نفر از تهیه‌کنندگان سرشناس سینما و ازجمله تخت کشیان و چگینی، حکم به نفع “مارال” داده‌اند چرا نقض مالکیت فکری را “ادعا” می‌پندارید؟/مگر نه اینکه در ساترا واحدی با نام نظارت و پایش و حمایت حقوق مالکیت فکری برقرار گردیده، پس چرا ماجرای کپی‌برداری از “مارال”، را به طور جدی در این واحد پیگیری نمی‌کنید؟/ منظور شما از حکم قضایی چیست؟ یعنی رأی داوری صادره از هیئت داوران (آیفیک) و تایید شده در دادگاه عمومی صدر را ندیده‌اید؟/توسعه زیست بوم فرهنگی با سریال سرقتی، مانند ساخت مسجد در زمین غصبی نیست؟؟/با صدور اجرائیه دادگاه، حق صدور مجوز پخش “جیران” قبل از حذف شباهت‌ها با “مارال” را ندارید!/ ممانعت از تحقق کامل سرقت ادبی و نقض حقوق مالکیت فکری اولین آزمون جدی شما در این حوزه است!
قتل جوان اول داستان در راه ترکیه در “خسوف۱۴”+عکس
روایت تفصیلی مهرداد غفارزاده و وکیلش از اختلافات “مارال” و “جیران”↵فرهاد توحیدی طرح من را با هفت قسمت “جیران” مقایسه کرده و در آخر نوشت آن‌قدر این دو شبیه هم هستند که باید یکی از آنها ساخته شود!/سعید رجبی‌فروتن وقتی طرح مرا خواند گفت فاجعه رخ داده!!/آیفیک اقدام “جیران”سازان در خصوص ساخت سریالی با مضمون طرح سریال «…مارال» را برخلاف عرف فیلمسازی کشور و شئون حرفه‌ای تهیه‌کنندگی دانست!/بهمن حبشی رای آیفیک را نپذیرفت در حالی که عرف می‌گوید وقتی حقی در حال ضایع شدن است بهتر است رای صنف را بپذیری!/بعد از آیفیک، دستگاه قضا هم به نفع “…مارال” رای داد ولی باز هم ارشاد زیر بار تعلیق “جیران” نرفت!/بهمن حبشی به‌جای اجرای حکم قضایی، خواستار تعلیق “…مارال” شد!!/حبشی گفت  “جیران” دو میلیارد هزینه کرده و نمی‌شود این بودجه را نادیده گرفت!/سوال اینجاست که اگر ارشاد در همان زمان حکم قضایی را اجرا می‌کرد، خسارت چند برابر می‌شد؟/ما رای دادگاه داوری را داریم که لازم‌الاجراست و ساترا هم متولی این اجرا است!/ وقتی گفته شده شباهت‌های “جیران” با “مارال” باید دربیاید پس ساترا تکلیف دارد!/برای اتمام حجت به ساترا نامه زدیم و گفتیم اگر سریال پخش شود و شباهت وجود داشته باشد، شکایت کیفری می کنیم!!/اگر به کاری که سرقت ادبی دارد، مجوز بدهند شریک یا معاون جرم هستند و شکایت ما از همه عوامل موثر که باعث تکمیل عنصر مادی این جرم شدند خواهد بود!
چرا “جیران” عرضه نشد؟ پای شکایت غفارزاده در میان است؟
دیدگاه شما

*

code