کدخبر : 9514
سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
فاقددیدگاه

کسب درآمد ۱۸۰میلیاردی از مشترکین پلتفرم‌ها!!

نمایش خانگی/مهدی موسوی‌تبار: طبق آنچه در آمار سالانه مهمترین سامانه‌ وی‌او‌دی ایران آمده مخاطبان، هرماه بیش از ۳۶میلیون گیگابایت اینترنت برای دیدن فیلم مصرف کرده‌اند و در اسفند۹۸ که تازه با پدیده کرونا آشنا شده بودیم رکورد حجم مصرف اینترنت در این سامانه با بیش از ۴۸میلیون گیگابایت در یک‌ماه شکسته شد که عدد شگفت‌انگیزی است و عجیب‌تر از آن مصرف نزدیک به ۱٫۶میلیون گیگابایت در ۲۸اسفند ۹۸ بوده است.

به گزارش نمایش خانگی و به نقل از روزنامه فرهیختگان، سوال اساسی‌تر این است که چه کسی از این میزان مصرف بیشتر سود می‌کند؟ بارها درباره نحوه محاسبه درآمد پلتفرم‌ها و سهم مخابرات و اپراتورها از این میزان بازدید پیگیری کردیم و با این جواب مواجه شدیم که به‌دلیل تنوع اشتراکات مخاطبان و همچنین تفاوت بسته‌های اینترنتی مصرفی مشترکان، امکان محاسبه دقیق وجود ندارد.

مثلا مشترکان شاتل به‌طور رایگان می‌توانند نماوا را نگاه کنند و مشترکان ایرانسل از تخفیف ۵۰درصدی برای دیدن فیلیمو استفاده می‌کنند؛ اما پول این میزان بازدیدهای میلیونی به جیب چه کسی یا چه کسانی می‌رود؟ درحال حاضر و برای خریدن یک بسته ۵گیگابایتی ماهانه باید نزدیک به ۲۴هزار تومان بدون احتساب مالیات پرداخت کرد. با این روش، هر گیگابایت نزدیک به ۵هزار تومان هزینه برای مخاطب ایجاد می‌کند.

ممکن است روش محاسبه دقیقی نباشد اما اگر ۳۶میلیون مصرف ماهانه مشترکان را ضرب در پنج‌هزار تومان بابت هر گیگابایت بکنیم به عدد حدود ۱۸۰میلیارد تومان در ماه می‌رسیم که مشخص نیست سهم پلتفرم‌ها از این عدد چقدر است و سهم مخابرات و اپراتورها به چه میزان است؟

ای‌کاش همه پلتفرم‌ها درکنار گزارش موفقیت‌های سالانه خودشان، درباره میزان هزینه و درآمدهایشان هم شفاف‌سازی کنند تا معلوم شود یک مشترک مثلا برای دیدن یک قسمت از سریالی خاص درمجموع چقدر هزینه می‌کند. از آن‌طرف هم مخاطب برای خرید بسته‌ها و استفاده از اینترنت‌های مختلف قدرت تصمیم‌گیری بهتر و بیشتری خواهد داشت.

Likesکسب درآمد ۱۸۰میلیاردی از مشترکین پلتفرم‌ها!!(0)Dislikesکسب درآمد ۱۸۰میلیاردی از مشترکین پلتفرم‌ها!!(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*

code