تبدیل باغ “بزرگ آقا”ی سریال “شهرزاد” به بوستان عمومی+عدم تحقق وعده‌های شهردار برای مرمت عمارت “بزرگ آقا”که حین تولید “شهرزاد” آسیب‌های فراوانی دید!+عکس

علی+نصیریان+شهرزاد
علی+نصیریان+شهرزاد

نمایش خانگی: باغ عمارت وثوق الدوله که به دلیل فیلمبرداری سریال شهرزاد در آن به خانه بزرگ آقا معروف است به بوستانی برای مردم منطقه ۱۴ تبدیل می‌شود اما پرونده مرمت عمارت آن هنوز روی میز خاک می‌خورد.

به گزارش سایت نمایش خانگی و به نقل از مهر، باغ وثوق الدوله بنایی تاریخی به جامانده از دوران قاجار در منطقه سلیمانیه تهران است که تا چند ماه گذشته در تملک بنیاد مستضعفان بود و چون دورتادور آن دیوار کشیده شده بود، امکان بهره‌مندی و یا حتی بازدید از آن وجود نداشت تا اینکه این باغ و بنای آن توسط شهرداری منطقه ۱۴ تملک و در فهرست مکان‌های گردشگری این منطقه قرار گرفت.

پس از تملک، دیوارهای باغ نخست وزیر دوره ناصرالدین شاه برداشته شد و فضای بوستان برای تبدیل به تفرجگاه در حال آماده سازی است. قرار است به زودی این بوستان در دسترس مردم قرار گیرد اما ساختمان عمارت هنوز به روی مردم بسته است و وعده‌های مرتبط با بازسازی آن، تحقق نیافته!

باید طرح مرمت و بازسازی این عمارت به تأیید اداره کل میراث فرهنگی استان تهران برسد چون پیش از این، اداره میراث تهران از سازمان بوستان‌ها خواسته بود که اقدامی بدون نظر و تأیید این اداره انجام نشود منتها هنوز این طرح مورد تأیید قرار نگرفته است چون مدیران میراث فرهنگی تهران این روزها در تعطیلات به سر می‌برند.

هنوز کاربری این بنا مشخص نیست چون عباسی شهردار منطقه ۱۴ گفته است که «مدیریت شهری منطقه ۱۴ همزمان با فعالیت‌های عمرانی از مشاوران فرهنگی کمک گرفته تا با توجه به نیازسنجی از مردم، برای این بنا تغییر کاربری در نظر بگیرند.»

به گزارش نمایش خانگی، پیروز حناچی شهردار تهران تیرماه ۹۸ درباره سرنوشت این خانه تاریخی که حالا به واسطه سریال شهرزاد شناخته‌تر شده و سال گذشته از بنیاد مستضعفان خریداری شد گفته بود: برای تبدیل باغ‌های عبقری و وثوق الدوله به بوستان عمومی ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شد.در مصوبه خانه باغ، راه‌های زیادی برای حفظ باغات از جمله ارائه مجوز رستوران و… دیده و حتی مجوز مسکونی با تراکم کم نیز قبول شده است.

با این همه وعده، اکنون این عمارت زیبا در حال فرسایش است و گروه فیلمبرداری سریال “شهرزاد” آسیبی به این بنا زدند که فرسایش چند ده ساله آن این اتفاق را رقم نزده است. هنوز می‌توان رد ریل دوربین فیلمبرداری را در این بنا دید ایوان این بنا در حال ریزش است و دیوارهای آن تبله کرده است.

عمارت وثوق الدوله یا باغ سلیمانیه، قدمتی ۱۵۰ ساله دارد که توسط حسن خان معروف به «وثوق الدوله» ساخته شده و دارای نقاشی‌های گل و مرغ و مقرنس کاری است. از دو سال پیش وضعیت این بنا توسط رسانه‌ها اعلام شده بود اما هنوز مرمت آن آغاز نشده اما آماده سازی فضای سبز آن در اولویت قرار گرفت.

 

باغ بزرگ آقا+عمارت بزرگ آقا
باغ بزرگ آقا+عمارت بزرگ آقا

 

باغ بزرگ آقا
باغ بزرگ آقا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید