کدخبر : 10334
چهارشنبه 1 دسامبر 2021 - 12:49
فاقددیدگاه

اظهارات همایون اسعدیان تهیه‌کننده سریال “خسوف”↵اینکه بازیگر ۴۰ یا ۵۰ ساله نقش جوان اول سریالها را بازی کند شکل مسخره ای به خود گرفته!/شبکه‌های جم بیننده دارند اما مخاطبان بازیگران آن‌ها را نمی‌شناسند! آن‌ها با قصه، فیلمنامه و جذابیت‌های بصری‌ مشتری جلب می‌کنند!/بازیگرانی هستند که حتی اگر عکس‌شان را در خیابان بزنید کسی آن‌ها را نمی‌شناسد ولی درخواست ماهانه حقوق ۳۰۰میلیونی دارند!/بازیگری که چهار میلیارد برای یک سریال خانگی گرفته معلوم است که از کارگردان حساب نمی‌برد!/کار به جایی رسیده که بازیگرها با هم گنگ شده‌ و تبانی می‌کنند که دستمزد را بالا و بالاتر ببرند!

نمایش خانگی/میلاد نجفی: مشکلی که اکنون در تلویزیون با آن مواجهیم این است که نسل بازیگری ۲۰سال پیش آمدند که جوان بودند اما الان به حدود ۴۰ تا ۵۰سال رسیده‌اند و نسل تازه‌ای پس از آن‌ها نیامدند. طبیعی است و دوره فترتی رخ داده است.

همایون اسعدیان تهیه‌کننده سریال خانگی “خسوف” با بیان مطلب فوق به روزنامه صبح‌نو گفت: متاسفانه می‌بینیم که هم خانم‌ها و هم آقایان ۴۰ یا ۵۰ ساله همچنان نقش جوان‌اول را بازی می‌کنند که برای مخاطب شکل مسخره‌ای را پیدا می‌کند و به‌نوعی توهین به شعور مخاطب است؛ البته صرفا به این دلیل است که تماشاگر آن‌ها را می‌شناسد و پلتفرم‌ها هم خیال‌شان راحت است که بازیگر شناخته‌شده دارند. ما در سریال “خسوف” چند بازیگر ۲۶،۲۵ساله می‌خواستیم. ۵ یا ۶ماه هم درباره اینکه کدام بازیگر شناخته‌شده قادر به ایفای این نقش‌هاست، بررسی‌هایی انجام دادیم.

اسعدیان ادامه داد: اگرچه برای پلتفرم‌ها از نظر مارکتینگ کار خطرناکی است و می‌گویند این کار را انجام ندهیم. سریالی که اسم‌های معروفی در آن نیست ریسک اقتصادی دارد تا جا بیفتد. آقای میری کارگردان “خسوف” و تیم کارگردانی وقت زیادی گذاشتند، تعداد زیادی دختر و پسر جوان آمدند و تست دادند تا به این انتخاب‌های آخر رسیدیم. خوشحالم که از نظر شما هم ما ضرر نکردیم و توانستیم از بین این افراد نیز چند چهره جدید به تلویزیون و سینما معرفی کنیم.

اسعدیان گفت: پلتفرم‌ها نگرانی خود را داشتند و می‌خواستند هرجور شده از بازیگران شناخته‌شده‌تر استفاده شود ولی درنهایت با ما همکاری کرده و به ما اعتماد کردند. ما در سال‌های آینده در این پلتفرم‌ها با حجم بسیار زیادی از سریال‌ها روبه‌رو خواهیم شد؛ درنتیجه برای این سریال‌ها طبیعتا به بازیگران بیشتری نیاز داریم. تماشاگر قطعا خسته خواهد شد وقتی هر شب بخواهد سریالی ببیند و در همه سریال‌ها همان بازیگران تکراری وجود داشته باشند؛ اتفاقی که در تلویزیون به‌شدت در حال رخ‌دادن است و یواش‌یواش این امر آزاردهنده خواهد شد، حتی اگر شما بهترین بازیگر را به کار بگیرید. در سینما هم همینطور اگر همزمان چهار فیلم از یک بازیگر روی پرده باشد، حال تماشاگر را بد می‌کند. نیاز داریم که بازیگر جدید تربیت کنیم و در سنین مختلف به همه فرصت دهیم.

همایون اسعدیان اظهار داشت: چه خوش‌مان بیاید و چه ‌نه، شبکه‌های جم بیننده دارند اما مخاطبان بازیگران آن‌ها را نمی‌شناسند، پس چطور این همه بیننده دارند؟ آن‌ها با قصه، فیلمنامه و جذابیت‌های بصری‌ای که ایجاد می‌کنند این مخاطب را جذب کرده‌اند. ما و پلتفرم‌ها باید نگاه خود را به سمتی ببریم که اگر سال دیگر می‌خواهیم ۳۰سریال تولید کنیم نیاز به تنوع بازیگر داریم. در ترکیه، در مراکز استان‌ها به‌جای نگاه آموزشگاه بازیگری که بیشتر کاسبی است، آن‌ها با نگاه صنعتی شروع به تولید و تربیت بازیگر برای تولیدات‌شان کرده‌اند و نگاه کنید که در همه سنین افرادی را دارند که در سریال‌ها و سینمای آن‌ها بازی می‌کنند.

این فیلمساز افزود: وقتی در ایران می‌خواهیم یک مرد حدود چهل‌وچند ساله داشته باشیم، برای بازی در یک نقش با چهار نفر عمدتا روبه‌رو هستیم که این چهار نفر هم ممکن است سر کار باشند و دیگر کنار آن‌ها کسی نیست. آسیب‌شناسی آن هم این است که به‌طرز حیرت‌انگیزی دستمزد بازیگران بالا رفته است؛ مثلا می‌دانم که بازیگری برای سریال نمایش خانگی دستمزد چهارمیلیارد تومانی می‌گیرد؛ نتیجه آن خواهد شد که دستمزدهای پشت‌صحنه را به‌شدت تضعیف می‌کنند و همه بودجه صرف بازیگر می‌شود.

وی هشدار داد: عواقب بعدی آن نیز این است که کار به جایی رسیده بازیگرها با هم گنگ شده‌ و تبانی می‌کنند که دستمزد را بالا و بالاتر ببرند؛ درنتیجه وقتی بازیگری چند برابر کارگردان دستمزد دریافت می‌کند به حرف کارگردان گوش نخواهد داد و تعیین‌کننده خودش خواهد بود. طی چند سال اخیر، فاصله طبقاتی وحشتناکی در سینما به وجود آمده است. در این زمینه باید شورای‌عالی تهیه‌کنندگان برخورد بسیار صحیح و فوری داشته باشد.

اسعدیان تاکید کرد: اگر فکر صنعت تصویر هستیم باید همه جوانب را در نظر بگیریم؛ مثلا دستیار صحنه که چند ماه از صبح تا شب می‌دود و ۸-۷ میلیون حقوق می‌گیرد و اگر کار تمام شود، ممکن است چند ماه بیکار باشد تا سرکار جدید برود دچار مشکل خواهد شد چون پس‌اندازی ندارد. درصورتی‌که بعضی از بازیگران که میلیاردی حقوق می‌گیرند اگر چندین سال هم کار نکنند به‌جایی برنخواهد خورد. بعضی بازیگران هستند که حتی اگر عکس‌شان را در خیابان بزنید کسی آن‌ها را نمی‌شناسد ولی می‌آمدند و می‌خواستند که ماهانه حقوق ۳۰۰میلیونی دریافت کنند. من قبلا درمورد این سلبریتی‌‌نماها که کسی آن‌ها را نمی‌شناسد در خانه سینما هم هشدار داده بودم ولی کسی گوشش بدهکار نیست. ریشه‌یابی گسترده‌ و مفصلی دارد. می‌دانید چرا این امر در ایران اتفاق می‌افتد و در آمریکا نه؟ چون در آمریکا اگر یک سرمایه‌گذار یک دلار سرمایه‌گذاری کند باید در پایان یک دلار و ۱۰سنت برداشت کند ولی در ایران میلیاردها دلار پول می‌گذارند برای اینکه دیده شوند و اگر هم سرمایه بازگشتی نداشت چندان مهم نیست یا از منابع دولتی استفاده می‌کنند که آن هم به بازگشت سرمایه فکر نمی‌کنند. اگر قرار بود از جیب خودشان این پول‌ها را بدهند آیا این‌گونه دست‌ودل‌بازی می‌کردند؟

Likesاظهارات همایون اسعدیان تهیه‌کننده سریال “خسوف”↵اینکه بازیگر ۴۰ یا ۵۰ ساله نقش جوان اول سریالها را بازی کند شکل مسخره ای به خود گرفته!/شبکه‌های جم بیننده دارند اما مخاطبان بازیگران آن‌ها را نمی‌شناسند! آن‌ها با قصه، فیلمنامه و جذابیت‌های بصری‌ مشتری جلب می‌کنند!/بازیگرانی هستند که حتی اگر عکس‌شان را در خیابان بزنید کسی آن‌ها را نمی‌شناسد ولی درخواست ماهانه حقوق ۳۰۰میلیونی دارند!/بازیگری که چهار میلیارد برای یک سریال خانگی گرفته معلوم است که از کارگردان حساب نمی‌برد!/کار به جایی رسیده که بازیگرها با هم گنگ شده‌ و تبانی می‌کنند که دستمزد را بالا و بالاتر ببرند!(0)Dislikesاظهارات همایون اسعدیان تهیه‌کننده سریال “خسوف”↵اینکه بازیگر ۴۰ یا ۵۰ ساله نقش جوان اول سریالها را بازی کند شکل مسخره ای به خود گرفته!/شبکه‌های جم بیننده دارند اما مخاطبان بازیگران آن‌ها را نمی‌شناسند! آن‌ها با قصه، فیلمنامه و جذابیت‌های بصری‌ مشتری جلب می‌کنند!/بازیگرانی هستند که حتی اگر عکس‌شان را در خیابان بزنید کسی آن‌ها را نمی‌شناسد ولی درخواست ماهانه حقوق ۳۰۰میلیونی دارند!/بازیگری که چهار میلیارد برای یک سریال خانگی گرفته معلوم است که از کارگردان حساب نمی‌برد!/کار به جایی رسیده که بازیگرها با هم گنگ شده‌ و تبانی می‌کنند که دستمزد را بالا و بالاتر ببرند!(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
ادامه افعال تخیلی در “جزیره۱۳”!+عکس
واکنش سازندگان “مارال” به ساترا: آیا صدور بیانیه همزمان با صدور مجوز پخش برای سریال‌ها امری بدیهی و متداول است؟ یا استثنائاً برای سریال “جیران” استثناء قائل شده؟/ وقتی آیفیک و هفت نفر از تهیه‌کنندگان سرشناس سینما و ازجمله تخت کشیان و چگینی، حکم به نفع “مارال” داده‌اند چرا نقض مالکیت فکری را “ادعا” می‌پندارید؟/مگر نه اینکه در ساترا واحدی با نام نظارت و پایش و حمایت حقوق مالکیت فکری برقرار گردیده، پس چرا ماجرای کپی‌برداری از “مارال”، را به طور جدی در این واحد پیگیری نمی‌کنید؟/ منظور شما از حکم قضایی چیست؟ یعنی رأی داوری صادره از هیئت داوران (آیفیک) و تایید شده در دادگاه عمومی صدر را ندیده‌اید؟/توسعه زیست بوم فرهنگی با سریال سرقتی، مانند ساخت مسجد در زمین غصبی نیست؟؟/با صدور اجرائیه دادگاه، حق صدور مجوز پخش “جیران” قبل از حذف شباهت‌ها با “مارال” را ندارید!/ ممانعت از تحقق کامل سرقت ادبی و نقض حقوق مالکیت فکری اولین آزمون جدی شما در این حوزه است!
قتل جوان اول داستان در راه ترکیه در “خسوف۱۴”+عکس
روایت تفصیلی مهرداد غفارزاده و وکیلش از اختلافات “مارال” و “جیران”↵فرهاد توحیدی طرح من را با هفت قسمت “جیران” مقایسه کرده و در آخر نوشت آن‌قدر این دو شبیه هم هستند که باید یکی از آنها ساخته شود!/سعید رجبی‌فروتن وقتی طرح مرا خواند گفت فاجعه رخ داده!!/آیفیک اقدام “جیران”سازان در خصوص ساخت سریالی با مضمون طرح سریال «…مارال» را برخلاف عرف فیلمسازی کشور و شئون حرفه‌ای تهیه‌کنندگی دانست!/بهمن حبشی رای آیفیک را نپذیرفت در حالی که عرف می‌گوید وقتی حقی در حال ضایع شدن است بهتر است رای صنف را بپذیری!/بعد از آیفیک، دستگاه قضا هم به نفع “…مارال” رای داد ولی باز هم ارشاد زیر بار تعلیق “جیران” نرفت!/بهمن حبشی به‌جای اجرای حکم قضایی، خواستار تعلیق “…مارال” شد!!/حبشی گفت  “جیران” دو میلیارد هزینه کرده و نمی‌شود این بودجه را نادیده گرفت!/سوال اینجاست که اگر ارشاد در همان زمان حکم قضایی را اجرا می‌کرد، خسارت چند برابر می‌شد؟/ما رای دادگاه داوری را داریم که لازم‌الاجراست و ساترا هم متولی این اجرا است!/ وقتی گفته شده شباهت‌های “جیران” با “مارال” باید دربیاید پس ساترا تکلیف دارد!/برای اتمام حجت به ساترا نامه زدیم و گفتیم اگر سریال پخش شود و شباهت وجود داشته باشد، شکایت کیفری می کنیم!!/اگر به کاری که سرقت ادبی دارد، مجوز بدهند شریک یا معاون جرم هستند و شکایت ما از همه عوامل موثر که باعث تکمیل عنصر مادی این جرم شدند خواهد بود!
چرا “جیران” عرضه نشد؟ پای شکایت غفارزاده در میان است؟
دیدگاه شما

*

code