کدخبر : 7884
پنج‌شنبه 27 فوریه 2020 - 17:38
فاقددیدگاه

سوگلی ناصرالدین‌شاه، مدعی پیدا کرد/آقای حسن فتحی! این ایده، مال من است

حمید+غفارزاده+جیران+حسن+فتحی

نمایش خانگی: حسن فتحی به‌زودی قصد کلید زدن سریال “جیران” را دارد؛ سریالی که درباره یکی از سوگلی‌های دربار ناصرالدین‌شاه است و همین خط اصلی سریالی دیگر با نام “آهوی من مارال” هم هست که بنا بوده مهرداد غفارزاده آن را بسازد.

غفارزاده که اعتقاد دارد ایده سریالش سرقت رفته، شکایت خود را در انجمن آیفیک مطرح کرده تا مانع تولید سریال فتحی شود.

مهرداد غفارزاده با تایید عمدی بودن شباهت فیلمنامه “جیران”فتحی با “بانوی من مارال” به باشگاه خبرنگاران گفت: بنده چند سالی است که در صدد ساخت سریال سینمای خانگی « آهوی من مارال» هستم و تهیه کننده، نویسنده و کارگردان سریال «جیران» اسماعیل عفیفه و حسن فتحی به طورمشخص نیز در جریان کار«آهوی من مارال» بودند. هم عفیفه و هم فتحی به طور دقیق میدانستند من درحال کار روی این طرح هستم ولی اصلا و به هیچ عنوان رضایت مرا جلب نکرده‌اند.

غفارزاده ادامه داد: بنده هشت ماهی است پیگیر این مسئله بودم و هستم، بیشتر مسئولان ارشاد و مدیرعامل خانه سینما نیز در جریان قرار دارند. اخیرا شکایت خود را به انجمن «آیفیک» تقدیم کردم تا به آن رسیدگی کنند و پیرو شکایت بنده جلسه ای نیز جهت داوری این موضوع تشکیل شده است. قرار بود روز چهارشنبه (هفتم اسفند ماه) دومین جلسه داوری تشکیل شود، اما بخاطر ویروس کشنده کرونا لغو و به هفته آینده موکول شد، از آن جا که هنوز رای قطعی صادر نشده، برای احترام به اعضای محترم داوری این انجمن، بیشتر از این نمی‌توانم توضیح بدهم، ولی قطعا پس از رای جزئیات بیشتری در اختیارتان قرار خواهم داد.

Likesسوگلی ناصرالدین‌شاه، مدعی پیدا کرد/آقای حسن فتحی! این ایده، مال من است(1)Dislikesسوگلی ناصرالدین‌شاه، مدعی پیدا کرد/آقای حسن فتحی! این ایده، مال من است(0)
امتیاز:
(1) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
مهرداد غفارزاده کارگردان “آهوی من مارال” در واکنش به پخش “جیران”↵پخش قسمت اول “جیران” معلوم‌ ساخت شباهت جدی با “مارال” دارد!/چرا دوستان کارشناس این شباهت‌ها را نادیده گرفته‌اند؟/باید بخش‌های مشابه کار، حذف می‌شد اما این اتفاق نیفتاده!/شکایت کیفری ما نسبت به “جیران” محفوظ است!/اگر به قانون و حق احترام نگذارند، با عواقب سختی مواجه خواهند شد!
واکنش سازندگان “مارال” به ساترا: آیا صدور بیانیه همزمان با صدور مجوز پخش برای سریال‌ها امری بدیهی و متداول است؟ یا استثنائاً برای سریال “جیران” استثناء قائل شده؟/ وقتی آیفیک و هفت نفر از تهیه‌کنندگان سرشناس سینما و ازجمله تخت کشیان و چگینی، حکم به نفع “مارال” داده‌اند چرا نقض مالکیت فکری را “ادعا” می‌پندارید؟/مگر نه اینکه در ساترا واحدی با نام نظارت و پایش و حمایت حقوق مالکیت فکری برقرار گردیده، پس چرا ماجرای کپی‌برداری از “مارال”، را به طور جدی در این واحد پیگیری نمی‌کنید؟/ منظور شما از حکم قضایی چیست؟ یعنی رأی داوری صادره از هیئت داوران (آیفیک) و تایید شده در دادگاه عمومی صدر را ندیده‌اید؟/توسعه زیست بوم فرهنگی با سریال سرقتی، مانند ساخت مسجد در زمین غصبی نیست؟؟/با صدور اجرائیه دادگاه، حق صدور مجوز پخش “جیران” قبل از حذف شباهت‌ها با “مارال” را ندارید!/ ممانعت از تحقق کامل سرقت ادبی و نقض حقوق مالکیت فکری اولین آزمون جدی شما در این حوزه است!
روایت تفصیلی مهرداد غفارزاده و وکیلش از اختلافات “مارال” و “جیران”↵فرهاد توحیدی طرح من را با هفت قسمت “جیران” مقایسه کرده و در آخر نوشت آن‌قدر این دو شبیه هم هستند که باید یکی از آنها ساخته شود!/سعید رجبی‌فروتن وقتی طرح مرا خواند گفت فاجعه رخ داده!!/آیفیک اقدام “جیران”سازان در خصوص ساخت سریالی با مضمون طرح سریال «…مارال» را برخلاف عرف فیلمسازی کشور و شئون حرفه‌ای تهیه‌کنندگی دانست!/بهمن حبشی رای آیفیک را نپذیرفت در حالی که عرف می‌گوید وقتی حقی در حال ضایع شدن است بهتر است رای صنف را بپذیری!/بعد از آیفیک، دستگاه قضا هم به نفع “…مارال” رای داد ولی باز هم ارشاد زیر بار تعلیق “جیران” نرفت!/بهمن حبشی به‌جای اجرای حکم قضایی، خواستار تعلیق “…مارال” شد!!/حبشی گفت  “جیران” دو میلیارد هزینه کرده و نمی‌شود این بودجه را نادیده گرفت!/سوال اینجاست که اگر ارشاد در همان زمان حکم قضایی را اجرا می‌کرد، خسارت چند برابر می‌شد؟/ما رای دادگاه داوری را داریم که لازم‌الاجراست و ساترا هم متولی این اجرا است!/ وقتی گفته شده شباهت‌های “جیران” با “مارال” باید دربیاید پس ساترا تکلیف دارد!/برای اتمام حجت به ساترا نامه زدیم و گفتیم اگر سریال پخش شود و شباهت وجود داشته باشد، شکایت کیفری می کنیم!!/اگر به کاری که سرقت ادبی دارد، مجوز بدهند شریک یا معاون جرم هستند و شکایت ما از همه عوامل موثر که باعث تکمیل عنصر مادی این جرم شدند خواهد بود!
شکایت از “جیران”فتحی در دستگاه قضا!/توقیف در کمین است؟!
همکاری شبنم مقدمی با حسن معجونی در “آهوی من مارال”
دیدگاه شما

*

code