سریال خانگی کارگردان GEM روی آنتن شبکه نسیم!!!+عکس

سیگنال موجود است

نمایش خانگی/احمد رنجبر: هفته پيش تيزرهاي «سیگنال موجود است» که پیشتر از طریق موسسه تدبیر و امید ماندگار با پخش تصویردنیای هنر به شبکه خانگی آمده بود، از شبكه نسيم پخش شد و اين سريال بزودي روي آنتن خواهدرفت.

به گزارش سایت خبری-تحلیلی «نمایش خانگی» و به نقل از «هفت صبح» سریال «سیگنال موجود است» را مهدي مظلومي در واپسين روزهاي حضور در ايران ساخته كه كمي بعد با شبكه جم در قامت كارگردان شروع به همكاري كرد.

هنوز ماجراي مهاجرت او محرز نشده بود كه سريالش مُهر بي كيفيتي خورد و از كنداكتور شبكه سه بيرون ماند. تصوير اين سريال مدت ها در هد سايت شبكه سه به عنوان يكي از گزينه هاي پخش قرار داشت اما با تغيير و تحول در صدا و سيما، امكان پخش نيافت.

«سیگنال موجود است» با بودجه تلويزيون و بدون اسپانسر ساخته شد،‌در كنداكتور قرار گرفت و در آستانه پخش مديريت تغيير كرد. به دستور محمد سرافراز اداره كل نمايش سيما تشكيل شد و اين اداره تشخيص داد كه «سيگنال… » كيفيت لازم ندارد. مدتي بعد تلويزيون به تهيه كننده اجازه داد سريال را در شبكه خانگي توزيع كند. اين اتفاق رخ داد ولي دستپخت مهدي مظلومي به مذاق مخاطبان اين مديوم نيامد. شش قسمت از سريال توزيع شد و ديگر خبري از آن نبود تا اين كه بتازگی تیزر آن از شبکه نسیم روی آنتن رفت.

سيگنال بدون مظلومي

همزمان با تاخير پخش قسمت هفتم‌‌ «سيگنال موجود است» گزارشهایی درباره پخش نیمه تمام آن منتشر شد؛ گزارشهایی که در آنها تأکید شده بود «خبري از قسمت هفت نيست تا اين شائبه پيش آيد كه مهدي مظلومي از سوي وزارت ارشاد مهر منشوري خورده و احتمالا مابقي سريال به بايگاني مي رود.» البته مسعود فرخنده طينت تهيه كننده سريال و جواد معماري مدير شركت تصوير دنياي‌ هنر اين استدلال را رد كرده و گفته بودند مهدي مظلومي براي «سيگنال موجود است»مشكل ساز نشده.

عدم ادامه توزيع مي تواند فرضيه اي باشد از مشكل نام مظلومي براي سريال. هر چند عامل اصلي توقف پخش سريال،كيفيت پايين آن و نيز تغيير تصميم تلويزيون است اما نشانه ها مي گويد «سيگنال…» بدون نام مهدي مظلومي روي آنتن شبكه نسيم خواهد رفت. شاهد مثال فيلم «سه بیگانه» است كه قرار بود آذر ماه سال پيش اکران شود اما مهاجرت کارگردانش به ترکیه و همکاری با شبکه جم فیلم را برای مدتی به محاق برد و به شرط حذف نامش از تيتراژ در جمع اكراني ها قرار گرفت.

حساسيت روي نام مظلومي به حدي است كه تلويزيون تيزر «سه بيگانه» را با وجود حذف نام كارگردان پخش نمي كند. پس طبيعي است كه نام كارگردان از تيتراژ«سيگنال.. » بيرون بيايد.

«سیگنال…» مال تلويزيون است

«سيگنال موجود است» با سرمايه تلويزيون ساخته شده و مسولان صدا و سيما حق رايتش را به شبكه خانگي نفروخته اند. پس تصميم به توزيع، جلوگيري از توزيع و پخش آن از شبكه نسيم در اختيار تلويزيون بوده است. مي پرسيد چه استدلالي پشت اين حرف قرار دارد؟ در گفت و گويي كه سال 94 با مسعود فرخنده طينت تهيه كننده سريال شد وی به اين نكته اشاره كرده بود:« قرارداد توزيع «سيگنال موجود است» را معاونت سيما با پخش كننده بسته؛ من هيچ دخل و تصرفي در آن نداشتم.»

كمي پيشتر مهدي مظلومي هم به همشهري جوان گفته بود:« صدا و سیما فقط رایت شبکه نمایش خانگی اش را فروخت؛ یعنی اینکه تلویزیون همچنان رایت پخش تلویزیونی اش را دارد و هر وقت که بخواهد می تواند این سریال را روی آنتن بفرستد.»

جالب است كه شايعه پخش «سيگنال…» از شبكه نسيم بعد از توزيع در شبكه خانگي آن زمان هم مطرح بود. مظلومي اما ابراز بي خبري مي كند و حرف هايش را بار ديگر تكرار: «حقیقتش من اصلا در جریان توافقات تلویزیون با شبکه نمایش خانگی نیستم.»

بازخواني يك حاشيه

 «سيگنال موجود است» پيش از آن كه از شبكه سه خارج شود، يك حاشيه پررنگ داشت و آن كناره گيري علي صادقي به دليل عدم توافق مالي و جايگزيني جواد رضويان است. تهيه كننده در برابر اين اتفاق گفته بود خانه‌ام را فروختم،علی صادقی پول گرفت و از ایران رفت!

صادقي هم توضيح داد كه برغم اعلام قبلي ، كار از يك ماه طولاني تر شد. فرخنده طينت گفته بود: «تنها آرزويم اين است بچه هايي كه هنوز از اين پروژه طلبكار هستند، پول شان را از تلويزيون دريافت كنند. قرار بود تلويزيون وقتي سريال را به شبكه خانگي داد پول عوامل را تسويه كند.»

مظلومي هم گفته بود: فرخنده طینت اصلا آدمی نیست که بخواهد نقش فروشی کند و اگر چنین چیزی صحت داشت که دچار مشکلات مالی نمی شد. همه این اتفاقات به خاطر سازمان صدا و سیماست که به تعهداتش عمل نکرد و این مشکل در طول تولید هم وجود داشت.» او به شرايط توليد سريال نقد داشت و معتقد بود «سيگنال…» در در سطح کارهای قبلی اش نیست.

نسیم؛ محل سريال هاي تبعید

شبکه نسیم برای تلویزیون حکم محل تبعید پیدا کرده و كم كم تبديل مي شود به شبكه سريال هاي بي كيفيت.

سال پيش، سریال «همسایه‌ها»ی مهران غفوریان، به دلیل پایین بودن کیفیت از شبکه دو به شبکه نسیم تبعید شد. اين تصميمي بود كه شخص مدير شبكه دو يعني محمد رضا جعفري جلوه گرفت و در نهايت معلوم شد چه تصميم بجايي است . حالا هم که نوبت به «سیگنال موجود است» مهدي مظلومي رسیده.

مجموعه‌ای که به دلیل کیفیت پایین، اجازه حضور در شبکه سه را پیدا نکرد و به شبکه نمایش خانگی رسید. این سریال حتی در شبکه نمایش خانگی هم مخاطب زيادي بدست نياورد و بعد از شش قسمت توزيع آن ناتمام ماند.

حالا بعد از دو سال دوباره تلویزیون سراغش رفته و تصمیم گرفته در شبکه نسیم جایی برایش در نظر بگیرد. استاندارد پخش سریال در شبکه نسیم آنقدر پایین است که هر سریال بی‌کیفتی را خیلی راحت می‌پذیرد؟ شبكه نسيم كه با «خندوانه» و «دورهمي» به استاندارد رسيده بود، بايد براي توليد سريال هاي قابل دفاع، آستين بالا بزند تا بتواند جبران سريال هاي ديپورتي را بكند.

سیگنال موجود است
مهدی مظلومی در پشت صحنه «سیگنال موجود است»

 

4 دیدگاه‌ها

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
    خوبی سپاسگزارم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید