ادعاهای رییس یک صنف تازه تأسیس⇐عرضه سریال «شهرزاد2» در سامانه «لوتوس پلی» غیرقانونی است!!!/عرضه این سریال در نت‌فلیکس هم تأیید نشده!/برخورد قانونی صورت خواهد گرفت!

شهرزاد2
شهرزاد2

نمایش خانگی: محمد صراف، رییس انجمن صنف تازه تأسیس ویدیوی درخواستی که پیشتر و در جریان تغییر سامانه عرضه مجازی سریال «عاشقانه» این اقدام را غیرقانونی و اسباب توقیف خوانده بود ولی علیرغم آن ادعا، سریال توقیف نشد به تازگی ادعا کرده سامانه ای به نام «لوتوس پلی» که بناست نسخه مجازی «شهرزاد» را منتشر کند هم غیرقانونی است!!!

محمد صراف گفت: «شهرزاد» به عنوان سریالی  پرمخاطب در ایران شناخته می‌شود که خوش‌ساخت است و هزینه‌های زیادی برای تولید آن می‌شود. در ابتدا جای تشکر دارد که می‌بینیم یک سرمایه‌گذار برای این سریال هزینه می‌کند تا محتوای داخلی تولید شود

او در ادامه درباره‌ خبر منتشرشده‌ پخش سریال «شهرزاد» از سایت نت‌فلیکس گفت: خبر عرضه‌ سریال «شهرزاد» در نت‌فلیکس تأیید نشده است. ضمن اینکه نت‌فلیکس در ایران فیلتر است.

محمد صراف همچنین درباره‌ی مجوز نداشتن سایت لوتوس‌پلی توضیحاتی داد: نکته‌ی دیگر، سایت لوتوس‌پلی است که این سایت مجوز قانونی VOD یا IPTV از سازمان صدا و سیما و مؤسسه‌ی رسانه‌های تصویری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد. بنابراین اگر سریال «شهرزاد» از این سایت یا هر سایتی غیر از سامانه‌های دارای مجوز VOD و IPTVV منتشر شود، غیرقانونی است و طی مذاکراتی که با نهادهای ذی‌ربط داشته‌ایم اقدامات قانونی لازم پیش‌بینی شده است.

طبق گفته‌ی رییس انجمن صنفی VOD و IPTV، پیش از این، شرکت‌های VOD با تهیه‌کننده‌ سریال «شهرزاد» برای قرار دادن این سریال در سایت‌های قانونی مذاکره کرده بودند اما به نتیجه‌ای نرسیده‌اند: پیش از این صنف VOD و IPTV در نامه‌ای از تهیه‌کننده‌ی سریال شهرزاد درخواست کردند که  وارد مذاکره شوند و برای انتشار این سریال در سامانه‌‌های قانونی ایران قرارداد منعقد شود. مذاکراتی هم از قبل با ایشان انجام شده که ظاهرا به نتیجه‌ نرسیده و قصد دارند روی سایت لوتوس‌پلی که سایت خودشان است سریال را منتشر کنند، که این کار خلاف قوانین و مجوزهایی است که صادر شده است. مثل این است که کارگردانی برای اکران فیلمش در سینما به جای آنکه با دفاتر پخش‌کننده‌ی سینمایی قرارداد ببندد، برود خودش سینما تاسیس کند!

صراف درباره‌ی چالش‌ها و کمک‌هایی که شرکت‌های VOD در مسیر ارائه‌ی فیلم‌ها در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند، گفت: در ایران هم به یک سری از سایت‌ها مجوز قانونی داده شده و این مجوزها طی مراحل سخت‌گیرانه‌ای اعطا شده است. شرکت‌های VOD و IPTV دو سال است که مجوز گرفته‌اند و هزینه‌های سنگینی پرداخت کرده‌اند که مخاطب را به سمت خرید قانونی تشویق کنند. این شرکت‌ها هزینه‌هایی برای مالیات و بیمه هم پرداخت می‌کنند و علاوه بر کارآفرینی و اشتغال‌زایی، ۱۵ تا ۲۰ درصد از قاچاق محتوا در حوزه‌ی فضای مجازی را نیز به خرید قانونی تبدیل کرده‌اند. اما حالا که این بازار در حال شکل‌گیری است، ناگهان در خبر تأییدنشده‌ای می‌شنویم که محتوای سریالی مثل «شهرزاد» قرار است به شبکه‌ی نت‌فلیکس  برود و یا در سایتی که اصلا مجوز ندارد منتشر شود!

به‌تازگی تهیه‌کنندگان، سایت‌هایی راه‌اندازی می‌کنند و سریال‌هایی را که برای شبکه‌ی نمایش خانگی تولید می‌کنند در آن سایت‌ها قرار می‌دهند. محمد صراف درباره‌ این معضل در توزیع آثار تولید‌شده در شبکه‌ی نمایش خانگی می‌گوید: این معضلی است که اتفاق افتاده است. تهیه‌کنندگانی که در شبکه‌ نمایش خانگی سریال تولید می‌کنند خودشان هم یک سایت راه‌اندازی می‌کنند و سریال‌شان را در آن سایت عرضه می‌کنند. اگر مجوزی صادر شده، همه باید آن قانون را رعایت کنند و به آن مجوز متعهد باشند. نمی‌شود شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری سنگینی کنند و شبکه‌ی عرضه را در فضای مجازی ایجاد نمایند اما آن سریال به جای اینکه در سامانه‌ی قانونی قرار بگیرد، در یک وب‌سایت غیرقانونی توزیع شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید